Spalničky způsobuje virus z čeledi paramyxovirů. Dnes se díky očkování v populaci vyskytuje jen velmi zřídka. Kvůli migrační vlně a lidem, kteří odmítají nechat očkovat své děti, se ale tato nemoc může opět začít objevovat. Potíže představuje zejména komplikace v podobě zápalu plic.
Virové onemocnění
Spalničky jsou virového původu. Ještě v minulých letech se tato nemoc považovala za téměř vymýcenou, dnes se ale opět objevují ojedinělé případy. Komplikace, které s sebou může toto onemocnění přinést, se pohybují od zdánlivě banálního zánětu středního ucha, přes zápal plic až k zánět mozku nebo superinfekci oslabeného organismu.
Horečka, spojivky i pupínky
Spalničky se nejprve projevují horečkou. Následně se objevuje rýma, bolest v krku nebo kašel. Spojivky pacienta se spalničkami jsou často zarudlé, pálí a slzí. Pacient je světloplachý a úlevu pociťuje zejména v klidném a tmavším prostoru.
Typické jsou také Koplikovy skvrny. Jedná se o bílé pupínky, které se objevují v dutině ústní.
Vyrážka postupuje po celém těle
Po několika dnech od nákazy se objeví malé skvrny, které se mění z červené barvy na barvu hnědočervenou. Vyrážka se u pacienta projevuje nejprve za ušima a v oblasti obličeje. Postupně se ale přemisťuje na celé tělo, také do oblasti končetin. Do týdnu by tato vyrážka měla zmizet.
Izolace je klíčová
Když se zjistí nákaza spalničkami, pacient by měl být od ostatních izolován. Je potřeba zajistit dostatek tekutin a antipyretika. V případě, že nedochází ke komplikacím, není potřeba kromě očních a nosních kapek dalšího léčení.
Do týdne od kontaktu s nakaženou osobou se podává injekce bílkovin v podobě sérového imunoglobulinu. Tato látka se postará o zmírnění průběhu onemocnění, nebo je dokonce dokáže zcela zastavit. K injekci se přistupuje u těhotných, u dětí, nebo u oslabených osob.
V případě komplikace spalniček se může objevit zápal plic, ušní infekce, laryngitida, bronchitida nebo encefalitida.