Probiotika jsou zdraví prospěšné bakterie, které vynikají schopností osídlovat sliznici střeva a vytvořit tak prostředí s užitečnou střevní mikroflórou. Patogeny a toxiny naopak z organismu úspěšně odstraní. Jejich pozitivní účinky oceníte hlavně při posílení celkové imunity, léčbě střevních a žaludečních zánětů, při infekci Helicobacter pylori, alergiích, průjmech i atopickém ekzému.
Pozitivní účinky probiotik
Příznivě ovlivňují průběh infekce Helicobacter pylori
Helicobacter pylori je bakterie, která dokáže napadat žaludeční sliznici a způsobit tak vznik gastritidy i vředové choroby žaludku a dvanáctníku. Její působením začne postižená tkáň produkovat látky, které vyvolávají zánětlivé procesy s následným poškozením sliznice. Ochranná slizniční bariéra žaludku a střev se naruší, což nebrání snadnému proniknutí patogenů do krevního řečiště a vzniku mnoha onemocnění. Pozoruhodným účinkem probiotických kultur, hlavně Bifidobakterium a Laktobacillus se množení této bakterie výrazně oslabí, zánět se vyléčí a sliznice se skvěle zregenerují.
Pomáhají při laktózové intoleranci i antibiotické léčbě
Pokud trpíte laktózovou intolerancí, tedy onemocněním, kdy enzym laktáza není schopen v tenkém střevě rozštěpit mléčný cukr na glukózu a galaktózu, svými vynikajícími účinky pomohou tehdy právě probiotika. Intolerance je typická tím, že v tlustém střevě se začne tvořit oxid uhličitý, kyselina mléčná a metan, v důsledku čehož dochází ke křečím a bolestem břicha a ke zvracení. Příznivými účinky probiotik se tyto příznaky zmírní nebo úplně odstraní, protože laktázu dokáží výborně zpracovat a trávení usnadnit, A pokud vás po dlouhodobém užívání antibiotik trápí časté průjmy a poškozená střevní flóra, pomocí probiotik se vám ji podaří opět obnovit.
Nejkvalitnější kmeny probiotik
Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium lactis, Streptococcus thermophilus, Lactobacillus bulgaricus, Bifidobacterium bifidum patří mezi nejúčinnější probiotické kultury, ktere nejenže zásobí vaše střeva množstvím užitečných bakterií, ale dokážou být nápomocné i při léčbě Crohnovy choroby či ulcerózní kolitidy. Pokud jde o Crohnovu chorobu, představuje nespecifický střevní zánět, při kterém je postižená část přechodu mezi tenkým a tlustým střevem, kterou nazýváme ileum. Pacientů s touto diagnózou provázejí neustále křečovité bolesti břicha se ztíženým vyprazdňováním. Ulcerózní kolitida je zas typická záněty několika vrstev tlustého střeva a konečníku projevující se častými průjmy s příměsí hlenu a krve, bolestmi břišní dutiny a sníženou tvorbou červených krvinek.
Probiotika si můžete doplnit konzumací brynzy, jogurtů, sýrů i acidofilního mléka.