Propadli jste této návykové aktivitě a každý den se snažíte si dát do těla a oběhnout okruh, který bude o maličko delší než předchozí? Pojďte se s námi podívat na to, čemu byste se měli během joggingu vyhnout.
Trumfování
Pořídili jste si chytré hodinky, krokoměr, nebo další přístroj, kterým si své každodenní výkony trasujete? Tito pomocníci jsou skvělý zdroj motivace, ale nezapomínejte, že není třeba podávat stále se zlepšující výkony. Dejte si cíl, že se budete zlepšovat každý měsíc, ne každý den. Předejdete tak neúměrnému tlaku, který na sebe budete vyvíjet. Mějte sport jako zdroj radosti, nikoliv stresu. Neporovnávejte se ani s dalšími sportovci. Zaměřte se na tempo, které vyhovuje vám.
V tomto případě vynechte
Nadměrná zátěž nohou při joggingu se projevuje bolestmi v oblasti Achillovy šlachy, kolenou, lýtek a chodidel. Nepříjemné bolesti jsou důsledkem nedostatečného protažení před joggingem, ale také nadměrnou zátěží nebo špatně zvolenou obuví. Pokud cítíte bolest nohou, vynechte trénink. Naopak pokud máte na nohách pouze oděrky z jiných činností, nemusíte se bát, že byste si během ublížili.
Dodržujte pravidla
Jogging je sice běh, má ale svá pravidla. Abyste se nezapletli do sítě brzkých zdravotních potíží způsobených přetížením těla, sportujte rekreačně a s mírou. Jogging by měl být takový pohyb, při kterém budete stále schopni díky nízkému tempu běhu konverzovat se svým parťákem na sport. Stačí, když si denně dopřejete půl hodinky této aktivity. Jestli se cítíte málo protažení, zvolte například jógové cviky, které zapojí i ostatní části těla.
Pravidelný pohyb je pro naše tělo důležitý, ale nic se nesmí přehánět. Dodržujte doporučenou dobu pro jogging, vyhněte se nadměrné zátěži a nevhodné obuvi. Kombinujte tento sport i s jiným druhem pohybů, aby nedošlo k jednostrannému zatížení organismu.