Pokud vaše okenní parapety stále obývají muškáty, je třeba je z okenních parapetů začít sundávat. Je to především z toho důvodu, že první podzimní mrazíky už dorazily a zimní jsou za nimi rovnou v zákrytu. Abyste tedy neriskovali jejich promrznutí a mohli jste se radovat i z jejich bujného kvetení příští rok, je třeba je připravit na dlouhé zimní měsíce, které budou obývat v interiéru domu. Příprava muškátů však nespočívá jen v tom, že je z okenních parapetů přesunete do sklepa nebo chodby domu, ale stojí za tím mnohem více věcí.
Muškáty, jinak zvané také jako pelargonie, jsou známé tím, že se zazimovat zkrátka musí. I když jsou to poměrně nenáročné květiny, přezimování není tak jednoduché. Obecně platí, že s přezimováním muškátů bychom měli začít už v polovině září, ale pokud je září teplé, jako bylo to letošní, mohli jsme si dovolit s přezimováním muškátů počkat.
Nejdříve začněte se seřezáním muškátů
Podzimní úprava, kterou je třeba provést předtím, než muškáty přesuneme na místo, kde budou sídlit přes zimu, spočívá zejména v jejich seřezání. Je třeba seřezat zejména letošní výhony, které mohou rostlinu přes dlouhé zimní měsíce výrazně oslabit.
Obecně platí, že výhony se seřezávají co nejhlouběji, tudíž těsně nad kolénkem.
Kam muškáty přemístit?
Existuje vůbec ideální místo na přezimování muškátů? Mnozí lidé muškáty přesouvají do sklepů, ale jiní je dávají do skleníků, kde jsou muškáty chráněny před prvními zimními mrazíky. Samozřejmě je možné muškáty přesunout i do interiéru. Ideální teplota by měla být kolem pěti až deseti stupňů.
Přes zimu potřebují muškáty kromě světla také prostor. Nezapomínejte je pravidelně kontrolovat, je třeba průběžně během zimy odstraňovat odumřelé listy, čímž budete předcházet vzniku nebezpečných plísní, jež následují škůdci. Bohužel, ani v zimě nejsou rostliny před škůdci plně chráněni.