Jaké jsou prokázané účinky terapie červeným světlem?

Jaké jsou prokázané účinky terapie červeným světlem?

Léčba červeným světlem má vědecky prokázané blahodárné účinky na pokožku, tělo i celkový stav mysli. Fyzioterapeuti používají červené a infračervené tepelné lampy již desítky let ke zmírnění tělesných problémů. Tato forma lamp je však zastaralou technikou. 

Díky nové technologii LED osvětlení je nyní možné, aby terapie červeným světlem byla dostupná pro každého a nabízela podobný výkon jako mnohem dražší zařízení z tzv. nízkoúrovňové laserové terapie.

Výsledky výzkumů

Vědecký výzkum využití červeného světla existuje již více než 100 let. Zejména výzkumy a studie z 80. let 20. století až do současnosti mohly prokázat mnoho pozitivních účinků na organismus. V příloze najdete malý výběr výsledků, které stojí za zmínku.  

Aplikace červeného a infračerveného světla na pleť může pleť „zkrášlit“ například redukcí vrásek, zvýšením elasticity, dosažením lepšího vzhledu pleti a zmírněním zánětů. Terapie červeným světlem stimuluje tvorbu kolagenu a vytváří tak jakýsi základ pro hladší a pevnější pleť. Prokrvení je optimalizováno, takže pokožka je lépe vyživována a může se rychleji regenerovat. Červené světlo také vytváří zdravější buňky, takže pokožka a pod ní ležící tkáně mohou být lépe vyživovány. 

Z terapie červeným světlem mohou těžit také vytrvalostní sportovci a kulturisté. Červené a infračervené světlo totiž zlepšuje krevní oběh (průtok krve), což vytváří výhody pro regeneraci a růst svalů. Kromě toho toto světlo stimuluje produkci ATP, který je pro naše buňky nezbytný.

Pro zvýšení hladiny testosteronu

Jak bylo již dávno prokázáno, vystavení varlat slunečnímu světlu může pomoci zvýšit hladinu testosteronu. Mnoho lidí však nemá vždy čas/chuť nebo možnost chodit nahý na slunce. Výhodou terapie červeným světlem je, že nyní můžete varlata snadno osvětlit červenými LED diodami ve vlastních čtyřech stěnách. LED diody jsou výhodnější, protože se nezahřívají, na rozdíl od levných lamp nebo zařízení s červeným světlem, které se mohou rychle zahřát a produkovat škodlivé světlo. Vystavení štítné žlázy červenému světlu může zvýšit hladinu testosteronu. 

Záněty lze snížit pomocí terapie červeným světlem a infračerveným světlem.  Červené světlo se používá především k léčbě povrchových zánětů, zatímco infračervené světlo může proniknout hlouběji do těla, takže lze léčit i hlubší oblasti, např. záněty kloubů. Tato terapie je vhodná nejen pro léčbu povrchových kožních lézí, ale může přinést i určitou úlevu od příznaků, jako je např. artritida.

Viděli jsme, že mnoho lidí, kteří používají červené světlo a infračervené světlo, si kvůli tomu dopřává čas navíc. Stačí si užít chvilku klidu a pohody. Ať už 10, 15 nebo 20 minut. Prostě se na chvíli odtrhněte od našeho hektického a stresujícího každodenního života. Mnoho uživatelů uvádí, že se díky tomu cítí uvolněnější, odolnější vůči stresu a šťastnější.