Vybrat ten správný koberec může být věda. Kvalitní koberec je sice dražší, ale také dlouholetá investice. Zvážit musíte místnost, ve které koberec bude, jak moc přes něj budete chodit, zda hrozí zvýšené riziko ušpinění (například malými dětmi nebo domácími mazlíčky) a celkovou atmosféru, jakou chcete vytvořit.
Výhody přírodních materiálů
Vlněné koberce jsou vyrobené z přírodního materiálu a jsou považované za jedny z nejkvalitnějších, při správné údržbě vydrží v perfektním stavu i několik desetiletí. Pohlcují prach, výborně izolují teplo, tlumí případný hluk a absorbují vlhkost. Také jsou nehořlavé, vlna se pouze škvaří. Nevýhodou je, že někteří lidé mohou mít na vlnu alergii, koberce jsou náchylnější k napadením moly a prvních několik měsíců pouští mnoho vlasů.
Sisalové koberce se vyrábí z listů Agáve sisana, které se po sklizni zpracovávají, barví a dále upravují. Jejich vlákna skvěle odolávají tlaku, pohlcují hluk a jsou přirozeně odolná vůči ohni, proto je bez obav můžete umístit do místností s krbem nebo kamny. Jsou nenáročné na údržbu, nevýhodou je ale nízká odolnost vůči vlhkosti a někomu může vadit i rustikální vzhled.
Výhody syntetických materiálů
Koberce z polypropylenu patří k nejlevnějším. Jedná se o syntetický materiál, který je příjemný na dotek a víceméně odolný vůči roztočům. Jsou snadné na údržbu a dobře tlumí hluk. Na druhou stranu jsou náchylné k vyblednutí barev a ani jejich odolnost vůči znečištění není nejlepší. O něco lepší volbou jsou koberce z polyakrylu, které se svými vlastnostmi blíží kobercům z přírodních materiálů.
Nylonové koberce jsou rovněž syntetické, měkké a příjemné na dotek, navíc jsou poměrně dost odolné vůči znečištění. Po stlačení se poměrně snadno vrací původního tvaru. Mají vysokou odolnost vůči prachu, molům a také proti oděru. Jejich nevýhodou je, že snadno vytváří statickou elektřinu. Jeho vlákna se také často lámou.