Jak správně v domácnosti pečovat o dřevěný nábytek

Jak správně v domácnosti pečovat o dřevěný nábytek

Prachu se v domácnosti nezbavíme nikdy. Velmi dobře je viditelný na bílém, černém, ale i průhledném nábytku ze skla. Jedinou možností, jak takovou skutečnost zakrýt a nemuset každý den několikrát utírat prach, je pořízení dřevěných kusů nábytku. Jedná se ale o přírodní materiál, který vyžaduje mnohem náročnější péči než například plastové varianty.  

Pozor na agresivní chemikálie 

Některé kusy dřevěného nábytku jsou lakované, a proto jsou odolnější. Jakmile jde ale o surovou desku, musíte být při otírání prachu velice opatrní. Nikdy nepoužívejte žádné kuchyňské nebo koupelnové prostředky. Ty by mohly na dřevě zanechat vybledlé nebo naopak mastné skvrny. Otírejte dřevo nejlépe čistou vodou, a poté jej ošetřujte speciálním olejem.  

Jestliže je nábytek povoskovaný, buďte při péči ještě opatrnější. Takový si totiž žádá pravidelné leštění pomocí vosku, speciálních olejů s pomocí jemného hadříku.  

Používejte minimum vody 

Takové pravidlo platí nejen pro nábytek, ale také pro dřevěné podlahy. Vytírejte jen občasně, a to s velmi malým množstvím vody. Pokud byste podlahu výrazněji namáčeli, může se stát, že se mezi parketami vytvoří nevzhledné mezery, dřevo se zvlní a zkřiví. Podlaha také může začít brzy plesnivět.  

Pozor na škrábance 

Dřevěný nábytek je také mnohem náchylnější na otlaky, škrábance a vznik skvrn. Jestliže se vám nechtěně podařilo takové vady docílit, nemusíte se bát. Desku stačí jen jemně přebrousit a nalakovat nebo ošetřit stejným prostředkem, jako byl nábytek opatřen při výrobě.  

Dbejte na správnou vlhkost vzduchu 

Namáčíte nábytek jen minimálně, ale přesto máte pocit, že se jeho podoba výrazně mění? Na vině může být také vlhkost vzduchu. V domácnostech, kde se příliš nevětrá, suší se prádlo v interiéru nebo nemá kudy odcházet vlhkost z koupelny, se stává, že se aerosolové částečky vody drží ve vzduchu a působí na dřevěný nábytek. Ten pak může měnit svůj tvar, a tím přestává být funkční.